اخبار > راه غلبه بر کم‌آبی در نسل نوین شهرهای کشور


  چاپ        ارسال به دوست

مهندس طاهرخانی
مدیرعامل شهرهای جدید مطرح کرد

راه غلبه بر کم‌آبی در نسل نوین شهرهای کشور

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید گفت: قصد داریم با استفاده از آب‌های خاکستری، بهینه‌سازی مصرف در سطح شهرها و خانه‌ها در بحث صرفه‌جویی مصرف آب، شهرهای جدید را به الگویی برای سایر شهرها تبدیل کنیم.
به گزارش روابط عمومی شرکت عمران شهرهای جدید به نقل از ایسنا، حبیب‌الله طاهرخانی اظهار کرد: مدیریت بهینه منابع یکی از اولویت‌های ما در شهرهای جدید خواهد بود که دو مولفه اصلی دارد؛ یکی بحث انرژی است که سعی می‌کنیم نوآوری‌های جدید را چه در شهرهای جدید و چه در واحدهای مسکونی برای بهینه سازی مصرف انرژی داشته باشیم و حتی برای سایر شهرها الگو شویم.
راهکارهای سه‌گانه برای بهینه‌سازی مصرف آب
وی افزود: کمبود آب مساله ملی کشور است که عمده آن هم در بخش سکونتی و شهرنشینی مصرف می‌شود. در این خصوص سه برنامه اصلی را در شهرهای جدید دنبال می‌کنیم. یکی بحث آب‌های خاکستری است که دنیا برای آن برنامه دارد و ما نیز سعی می‌کنیم با تصفیه‌های ساده در محیط‌های سکونتگاهی بتوانیم مجددا آب‌های مصرفی را در فضای سبز استفاده کنیم.
مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید ادامه داد: موضوع دیگر بحث تصفیه‌خانه‌های فاضلاب است که در دستور کار جدی ما است و به مجموعه شرکت‌های آب و فاضلاب کمک می‌کنیم تا این اماکن احداث شوند تا به بهینه سازی مصرف آب کمک شود. طرح‌های ویژه‌ای نیز در آب‌های سطحی اجرا می‌کنیم. در برخی از فصول بارندگی زیادی داریم و آب‌های روان شکل می‌گیرد. اگر بتوانیم این آب‌ها را ذخیره کنیم و مدل‌هایی داشته باشیم که از آن استفاده بهینه شود خیلی جاها می‌توانیم نیاز آبی خود را تامین کنیم.
در پردیس مشکل حاد آب نداریم
طاهرخانی با بیان این که هم‌اکنون در شهر جدید پردیس مشکل حاد آب نداریم گفت: خوشبختانه خط انتقال آب سد لتیان به شهر جدید پردیس انجام شد که اصلی‌ترین منبع تامین آب پردیس است و هم اکنون در مدار قرار دارد. به همین دلیل ظرفیت آب پردیس بسیار افزایش پیدا کرده است. در هفته‌های اخیر نیز جلسه‌ای با مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران هستیم و عنوان شد که در خصوص تامین آب شهری مشکل حادی نداریم. هم‌چنین خط انتقال جدیدی را از پشت سر لار در حال اجرا داریم که اینها مساله‌ی آب پردیس را قطعا حل خواهد کرد.
وی درخصوص پرند نیز گفت: در پرند شرایط سخت‌تری از لحاظ تامین آب داریم که باید برنامه‌های صرفه‌جویی را اجرا کنیم. البته هم اکنون آب شهر پرند تامین شده اما در آینده که متقاضیان بیشتری در واحدهای مسکونی اسکان پیدا کنند احتمالا دچار مشکلاتی می‌شویم که باید مدل‌ها و امکانات خود را در آنجا فراهم کنیم.
تامین آب سد طالقان به هشتگرد در مهرماه
مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید هم‌چنین با اشاره به شهر جدید هشتگرد تصریح کرد: مشکل آب هشتگرد را فعلا حل کرده‌ایم. خوشبختانه توانستیم از خط انتقال آب سد طالقان به تهران تخصیص بگیریم و در مهرماه سال جاری مساله آب هشتگرد که یکی از دغدغه‌های جدی ما بود برطرف خواهد شد. البته هیچ کدام از این موضوعات دلیل نمی‌شود از مسوولیت اصلی خود که صرفه جویی در مصرف آب است با توجه به کم آبی کشور غافل شویم. ما اعلام آمادگی می‌کنیم که با همکاری محیط زیست و وزارت نیرو پایلوت و صرفه‌جویی در مصرف آب را در شهرهای جدید ایجاد کنیم تا قابل تعمیم به سایر شهرها باشد.


١٢:١٢ - سه شنبه ١٨ مهر ١٣٩٦    /    شماره : ١٣٥٨    /    تعداد نمایش : ٦٤٤


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
* چاپ این صفحه *