اخبار > مسکن مهر برنامه‌های توسعه شهرهای جدید را به هم ریخت


  چاپ        ارسال به دوست

مسکن مهر برنامه‌های توسعه شهرهای جدید را به هم ریخت

مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید گفت: مسکن مهر برنامه‌های‌ توسعه شهرهای جدید را تحت تاثیر قرار داد.
به گزارش روابط عمومی شرکت عمران شهرهای جدید به نقل از ایسنا، طاهرخانی‌ با بیان این‌که مسکن مهر برنامه‌های‌ توسعه شهرهای جدید را تحت تاثیر قرار داد، تاکید کرد: جمعیت پذیری ما کاملا قطعی بود و همزمان با جمعیت پذیری خدمات تامین می‌شد. ورود مسکن مهر یک مقدار کار را سخت‌تر کرده است؛ چرا که عقب ماندگی‌های شدیدی در تامین زیرساخت‌های اولیه ایجاد شد. اما همه تلاش مجموعه وزارتخانه و شرکت عمران این است که بتوانیم با یک سری اقدامات، کمبودها را جبران کنیم و شرایط خوبی را برای ساکنین مسکن مهر فراهم آوریم.
وی ادامه داد: کسی با تامین مسکن کم‌درآمدها مشکلی ندارد، اما مسکنی که بی‌کیفیت و فاقد خدمات باشد قاعدتا مدنظر ما نیست و باید مشکلات را رفع کنیم. انتقاداتی هم که به مسکن مهر داریم اتفاقا برای ما مسوولیت‌زا است. یعنی ما وقتی نقد می‌کنیم همزمان باید اشکالاتمان را هم رفع کنیم. به همین دلیل نقد به معنای آن است که وظایف خود را بهتر انجام دهیم و انشاالله رسیدگی‌های بهتری خواهیم داشت. حجم اقدامات و خدمات زیربنایی در دولت یازدهم تایید کننده کار ما است. ما در عین حال که به کلیت مسکن مهر نقد داشتیم کار را متوقف نکردیم.
احداث بیش از ۱۵۲ پروژه در شهرهای جدید طی دولت دوازدهم
مدیرعامل شهرهای جدید خاطرنشان کرد:  ۵۰ باب مسجد، ۷۰ باب مدرسه، ۱۵ باب کلانتری و ۱۷ باب خانه بهداشت در دولت یازدهم در شهرهای جدید ایجاد کردیم و در دولت دوازدهم با تلاش مضاعف‌تری خدمات را پیگیری می‌کنیم و عملکرد بهتری خواهیم داشت.
برای هویت‌بخشی به شهرهای جدید فرصت می‌خواهیم
طاهرخانی هم‌چنین درباره انتقاداتی که به مسائل هویتی سایت‌های مسکن مهر صورت می‌گیرد گفت: هویت یکی از بحث‌های جدی در شهرهای جدید است. ما همواره از سوی متخصصین شهری مورد نقد هستیم که سایت‌های مسکن مهر در شهرهای جدید فاقد هویت فرهنگی است، اما باید توجه داشت که هویت دفعتا شکل نمی‌گیرد و فرآیند زمانبری است. به طور مثال تهران قطعا در یک دوره ۱۰ – ۱۵ ساله تشکیل نشده بلکه دهه‌های متمادی طی شده تا ساختارهای شهری و هویتی در این شهر شکل بگیرد، لذا ما باید به شهرهای جدید امکان و فرصت بدهیم.
وی افزود: وظیفه ما این است که بسترهای شکل گیری هویت را در شهرهای جدید فراهم کنیم. استقرار فعالیت‌های ویژه‌ در مجموعه و ایجاد فضاهای عمومی و جمعی مورد نیاز ساکنین کمک می‌کند که هویت شهری در مسیر درست خود شکل بگیرد.
سیاست شهرهای جدید تغییر کرده است
مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید در خصوص اهداف اولیه شکل‌گیری شهرهای جدید اظهار کرد: در دهه‌های قبل با توجه به رشد جمعیتی کلان کشور و رشد جمعیت کلانشهرها سیاست بر این بود که شهرهای جدید به منظور سرریز جمعیت ایجاد شود، اما هم‌اکنون با توجه به تغییرات رشد جمعیت کشور، مساله سرریز جمعیت، دیگر اولویت اول نیست بلکه سیاست فعلی این است که شهرهای جدید محل بروز خلاقیت‌ها یا کارآفرینی باشد. امروزه شهرهای جدید در محل‌هایی ایجاد می‌شوند که بتوانند امکان استقرار پایدار را برای شاغلان یک صنعت فراهم کنند. به طور مثال در منطقه پارس جنوبی فعالیت‌های عظیمی در حوزه نفت و پتروشیمی انجام می‌شود که متناسب با این رشد سرمایه‌ گذاری برای اسکان اقدام چندانی نشده است.
تمرکز نسل نوین شهرها بر روی پهنه جنوبی کشور
طاهرخانی ادامه داد: امروزه به شهرهای جدید نقش‌های اقتصادی برتر می‌دهند مثل پارک‌های علم و فناوری یا گردشگری‌های جذاب در سطح ملی و منطقه‌ای‌. لذا تمرکز نسل نوین شهرهای جدید بیشتر بر روی پهنه جنوبی کشور است. آنجا با این‌که ظرفیت‌ها و جذابیت‌های اقتصادی و محیطی بالاتری داریم و دسترسی به آب‌های آزاد وجود دارد، توزیع جمعیت در این منطقه چندان بالا نیست. لذا سعی می‌کنیم در دستور کارهای خود، توسعه سواحل مکران را مدنظر قرار دهیم.


١٣:٤٦ - شنبه ٢٢ مهر ١٣٩٦    /    شماره : ١٣٦٥    /    تعداد نمایش : ٦٩٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
* چاپ این صفحه *