اخبار > اولین نشست تخصصی "مطالعات جمعیتی در شهرهای جدید" برگزار شد


  چاپ        ارسال به دوست

با حضور نخبگان امور شهری و مدیران عامل شهرهای جدید کشور؛

اولین نشست تخصصی "مطالعات جمعیتی در شهرهای جدید" برگزار شد

نشست تخصصی "مطالعات جمعیتی در شهرهای جدید" با موضوع عملکرد جمعیتی شهرهای جدید، روند تحولات جمعیت و بررسی وضعیت و کیفیت زندگی ساکنان شهرهای جدید برای اولین بار در شرکت عمران شهرهای جدید برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی شرکت عمران شهرهای جدید، در این نشست که با حضور معاون وزیر و مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید و اعضای هیئت مدیره و نخبگان و فعالان حوزه شهری و همچنین سخنرانی دکتر غراب و دکتر کوششی تشکیل گردید، به بحث جمعیت در شهرهای جدید و توسعه اجتماعی و فرهنگی این شهرها با تمرکز بر علم جمعیت شناسی، به طور ویژه پرداخته شد.
ارائه گزارشی جامع از جمعیت پذیری و توسعه اجتماعی شهرهای جدید از سال 1350 تا سال 1395 که توسط دکتر کوششی مدیر گروه جمعیت شناسی دانشگاه تهران صورت گرفت، وضعیت اجتماعی ساکنان شهرهای جدید و موفقیت این شهرها در ساماندهی سرریز جمعیتی کشور به بحث و تبادل نظر گذاشته شد.
وی با بیان اینکه در بحث جمعیت پذیری در سطح ملی، عدم تمرکز را شاهد هستیم و در سطح منطقه ای به تمرکز رسیده ایم، گفت: با توجه به سالخورده شدن جمعیت ایران و کاهش نرخ موالید و افزایش امید به زندگی، باید خدمات زندگی جدید براساس این تغییر جمعیتی باشد و تنها بحث فراهم کردن خدمات اولیه برای شهرسازی و شهرنشینی مطرح نیست.
در همین راستا، حبیب ا... طاهرخانی معاون وزیر و مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید با اعلام اینکه شهرهای جدید کشور به دامنه جمعیتی 100هزار نفری رسیده اند، اظهار داشت: ما باید با برنامه ریزی مناسب به ارتقای کیفیت زندگی در شهرهای جدید بپردازیم و از این مسئله غافل نشویم چراکه با تغییر رویکردها و سیاست های شهرهای جدید، فرصت مناسبی برای توسعه شهری کشور فراهم خواهد شد.
محمود میریان عضو هیئت مدیره شرکت عمران شهرهای جدید از این نشست به عنوان گفتمان اجتماعی شهرهای جدید نام برد و رمز توسعه شهرهای جدید را توجه به محورهای کالبدی، اجتماعی و اقتصادی و هم پوشانی این موارد با هم، دانست.
وی خاطرنشان کرد: متأسفانه بیشتر نگاه ما برای توسعه شهرهای جدید در پوشش کالبدی بوده و از بحث توسعه اجتماعی و جمعیتی غفلت شده؛ در حالیکه مقوله شکل گیری جمعیتی و بررسی کیفیت های جمعیت پذیری در شهرهای جدید ، هویت و شناسنامه شهر را مشخص می کند.
حسین ایمانی جاجرمی عضو هیئت مدیره شهرهای جدید نیز با اشاره به اهمیت بحث جمعیت و علم جمعیت شناسی در شهرهای جدید گفت: ما شاهد عدم تعادل در کشور هستیم، از این رو باید جایگاه بحث جمعیت در سیاست های توسعه شهری مشخص شود و از سازنده بودن به توسعه دهنده بودن بریم.
ایمانی تأکید کرد: توجه جدی به مسئله جمعیت و آمایش بسیار حائز اهمیت است و با توجه به تحولات اجتماعی زیادی که در کشور داریم ؛ مثل کاهش بعد خانواده و سالخوردگی جمعیت کشور، بحث اجتماعی شهرهای جدید باید در رأس برنامه ها و اقدامات ما قرار بگیرد.
نشست تخصصی"مطالعات جمعیتی در شهرهای جدید" با پرسش و پاسخ  و تبادل نظر حاضرین و اعضای پنل ادامه پیدا کرد و برای جلسات آتی و بررسی های بیشتر برنامه ریزی شد./


١٦:٢١ - سه شنبه ٢ آبان ١٣٩٦    /    شماره : ١٣٧١    /    تعداد نمایش : ٤٤٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
* چاپ این صفحه *